O KINIE

Kino NOWA FALA to wyjątkowe miejsce, i jedyne takie w regionie. Nowoczesne kino, które zachowuje swój unikalny charakter i kultywuje najlepsze tradycje polskiej kinematografii, w zabytkowym budynku Giżyckiego Centrum Kultury.

W programie kina, poza regularną działalnością repertuarową, znajdują się również: wystawy plenerowe, pokazy specjalne z udziałem twórców filmowych, czy spotkania giżyckiego DKF-u. Wielofunkcyjna sala przystosowana jest zarówno do seansów najnowszych tytułów filmowych, koncertów i innych wydarzeń specjalnych. Kino jest miejscem spotkań i wymiany myśli, miejscem stworzonym zarówno dla turystów jak i lokalnej społeczności. Oferuje szeroki wachlarz atrakcji, nawiązując do działalności kinoteatrów.

HISTORIA KINA W GIŻYCKU

Kino swoją nazwą nawiązuje do mieszczącego się nieopodal kina „Fala”, które okres świetności przeżywało w latach 60-tych. Kino powstało jeszcze przed Wojną, ale pierwsze oficjalne wzmianki pojawiają się w 1946 roku. Powojenne kino początkowo nosiło nazwę „Wanda” lecz na dobre przyjęła się nazwa „Fala”, również dzięki pięknemu neonowi zdobiącemu fasadę kina.

W 1965 przeszło gruntowną modernizację, zapewniając komfort widzom i możliwość wyświetlania produkcji nowocześniejszych pod względem technicznym. Regularnie odbywały się w nim występy aktorów i artystów estradowych. Odbywały się przeglądy, np.: filmów o tematyce turystycznej i działał prężny Dyskusyjny Klub Filmowy. Do giżyckiego kina udawało się ściągać najważniejsze obrazy światowej kinematografii, organizowano również spotkania ze znanymi z ekranów polskimi aktorami i aktorkami.

Co ciekawe w sezonie letnim część widowni przenosiła się plenerowego kina, zwanego żartobliwie „Komar”.

Nawiązując do lat świetności kina „Fala” – kino „Nowa Fala” jest obiektem kinowym na miarę XXI wieku. Cyfrowym projektor marki Barco, nowoczesne, przestrzenne nagłośnienie marki Dynacord w systemie 7.1, system 3D firmy DepthQ, sala na 176 osób oraz profesjonalny systemem sprzedaży i przedsprzedaży biletów.

„NÓŻ W WODZIE”

Wystrój kina bezpośrednio nawiązuje do słynnego „Noża w wodzie” (1962) w reż. Romana Polańskiego, pierwszego polskiego filmu nominowanego do Oscara. Nominacji do wielu prestiżowych nagród przyszło dużo więcej, wraz z nagrodą czytelników magazynu „Film”, którzy okrzyknęli go „filmem roku”. W oscarowym wyścigu pokonał jednak go wielki rywal – Federico Fellini i jego „Osiem i pół”.

To właśnie w Giżycku, nad jeziorem Kisajno powstało wiele scen dziś już klasycznego, a w momencie premiery kontrowersyjnego filmu. Ówcześni krytycy narzekali na zbytnią „nowofalowość” dzieła, był dla nich zbyt śmiały, zbyt zachodni, w kraju, w którym całe pokolenie reżyserów przyglądało się wojennej traumie. Był to pierwszy pełnometrażowy film Polańskiego i zarazem ostatni nakręcony w Polsce.

Z powstawaniem filmu wiąże się wiele legend, które przetrwały w pamięci mieszkańców Giżycka i okolicy. Podobno autor zdjęć – Jerzy Lipman upuścił do wody kamerę, której nie udało się odnaleźć, także ciężki Arriflex prawdopodobnie wciąż spoczywa na dnie jeziora.

Reżyser po światowym sukcesie filmu dostał propozycję z Hollywood. Miał nakręcić remake „Noża w wodzie” w kolorze, z doborową obsadą (plotki mówiły o Elizabeth Taylor i Henrym Fondzie). Polański się nie zgodził mówiąc, że już raz nakręcił dobry film i nie widzi powodu by miał to robić jeszcze raz.

„Noż w wodzie” jest również jednym z ulubionych filmów Micka Jaggera z The Rolling Stones, a Martin Scorsese wybrał go do przeglądu arcydzieł polskiej kinematografii „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema” w jego brytyjskiej odsłonie,

We foyer zobaczycie Państwo wielkoformatowe czarno-białe fotosy, a w planach mamy realizację koncertów wspominających muzykę Krzysztofa Komedy.

Ten kultowy film to najlepsza wizytówka Giżycka, nie tylko dla kinomanów.

ZAPRASZAMY!

Skip to content