Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy założony w 1995 roku. Obecnie tworzą go skrzypkowie Filip Jaślar i Michał Sikorski, altowiolista Paweł Kowaluk oraz wiolonczelista Bolesław Błaszczyk. Muzycy łączą koncerty ze spektaklami kabaretowymi, wykonując przeboje muzyki klasycznej i popularnej w autorskich, komicznych aranżacjach. Od ponad dwóch dekad regularnie pojawiają się na najważniejszych festiwalach kabaretowych. Mają na koncie wiele nagród i wyróżnień, w tym Grand Prix Festiwalu Kabaretowego „Ryjek” w Rybniku – „Złote Koryto” z 2009 roku. W 2000 roku wydali debiutancką płytę pod tytułem „KREATURY – czyli Cztery pory roku według Grupy MoCarta”. Pokryła się ona złotem.
Grupa MoCarta koncerty
Kwartet jest popularny nie tylko w Polce, ale i na całym świecie. Do tej pory wystąpili w ponad czterdziestu krajach. Zadebiutowali w 1997 roku na największym polskim przeglądzie kabaretowym „PAKA” w Krakowie. W tym samym roku zdobyli także Grand Prix XVIII Biesiad Humoru i Satyry – „Złota Szpilka”. W 2002 roku wystąpili na scenie razem z legendarnym wokalistą jazzowym Bobbym McFerrinem podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days .
Obecnie można ich usłyszeć na przykład na koncertach „Zamach na MoCarta”, podczas których muzycy akompaniują Zbigniewowi Zamachowskiemu. Wybitny aktor, a także utalentowany wokalista wykonuje piękne piosenki z tekstami między innymi Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Bułata Okudżawy. Spektakl miał swoją premierę w 2010 roku w warszawskim Teatrze Syrena. Grupa MoCarta współpracuje także z najsłynniejszym polskim mimem – Ireneuszem Krosnym.

Przed muzykami wystąpi giżycka formacja The Sunset, złożona z szóstki miłośników muzyki instrumentalnej. Muzycy podczas prób zdecydowali wyjść ze swoją pasją na ulice Giżycka, aby móc dzielić się muzyką zarówno z mieszkańcami jak i wszystkimi przyjezdnymi gośćmi.

W skład zespołu wchodzą:
* Michał Kędzierski – trąbka
* Maciej Chrzan – trąbka
* Bartosz Szymański – sakshorn
* Wojciech Zwolski – puzon
* Marek Samulak – tuba
* Paweł Kielar – perkusja
Zespół w 2023 roku otrzymał Nagrodę im. św. Brunona w kategorii Pomysł.

 

Skip to content