Aktualności » FARAON - Premiera po latach

Miłośników polskiego kina czeka nie lada gratka. W niedzielę 11 sierpnia zapraszamy do Kina Nowa Fala na wielkie wydarzenie filmowe, którym będzie „FARAON – premiera po latach”.

          Pomysł ponownej premiery zrodził się podczas ubiegłorocznej rozmowy szefa Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumiła Osińskiego z Witoldem Sobocińskim, jednym z trzech operatorów filmowych realizujących 55 lat temu sceny dzieła Jerzego Kawalerowicza rozgrywające się na Nilu. Afrykańską rzeką w filmie było… mazurskie jezioro Kirsajty. Niestety w listopadzie 2018 roku Witold Sobociński zmarł, ale nie odeszła wraz z Nim idea zorganizowania powtórnej premiery FARAONA.

          Realizacją projektu zainteresował się marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który przyjął honory Gospodarza tego niezwykłego wydarzenia. Poparcia udzieliły samorządy Giżycka i Węgorzewa

          W przygotowania włączył się wnuk Witolda, Piotr Sobociński jr znakomity operator filmowy autor zdjęć m.in. do filmów „Róża”, „Układ zamknięty”, „Bogowie” i „Cicha Noc”.

          Przygotowywane przedsięwzięcie będzie więc swego rodzaju realizacją testamentu wybitnej i zasłużonej postaci świata kina i filmu, którą był i zawsze będzie Witold Sobociński. Będzie też znakomitą okazją do przypomnienia filmu (Nominacja do Oscara w roku 1967) w zrekonstruowanej cyfrowej wersji. Specjalny pokaz odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 16.00 w Giżyckim Centrum Kultury. Tu będzie  można uzyskać wejściówki uprawniające do udziału w projekcji.

Udział w premierze filmu po latach potwierdzili aktorzy:Barbara Brylska i Jerzy Zelnik oczywiście wnuk mistrza kamery Witolda Sobocińskiego, Piotr Sobociński jr, jego brat Michał także operator filmowy, siostra Maria aktorka i matka trojga, aktorka Hanna Mikuć.

Powrót do listy aktualności